Jak wykonać renowacje drewnianych powierzchni mebli?

Od rys do przebarwień, powierzchnie Twoich mebli drewnianych są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Na szczęście wiele z tych problemów można naprawić.

W tym artykule powiemy ci, jak to zrobić. Dowiesz się, jak naprawić wszystko, począwszy od wgłębień po poparzenia. Znajdziesz nawet wskazówki dotyczące naprawy forniru i elementów montażowych. Zaczniemy od omówienia plam i przebarwień na powierzchni.

Usuwanie plam i przebarwień

Większość wykończeń chroni powierzchnię mebli drewnianych, tworząc ochronną warstwę. Aby naprawić uszkodzone wykończenie, należy działać tylko na głębokość, na jaką jest dotknięte. Pracuj ostrożnie na każdej powierzchni i nie usuwaj więcej wykończenia niż konieczne. W tym artykule omówimy te i inne proste techniki, które pomogą Ci usunąć plamy, zaczerwienienia i inne przebarwienia z powierzchni mebli drewnianych.

Jak usunąć białe plamy na meblach?

Wykończenia z muszli i lakieru nie są odporne na wodę i alkohol. Wycieki i kondensacja z szklanek mogą pozostawić trwałe białe plamy lub kręgi na tych wykończeniach. Aby usunąć te białe plamy, spróbuj najpierw wypolerować powierzchnię płynnym politurą do mebli, energicznie ją wypoleruj. Jeśli to nie zadziała, delikatnie przetrzyj zabarwioną powierzchnię spirytusem denaturowanym. Użyj jak najmniejszej ilości spirytusu; zbyt duża ilość uszkodzi wykończenie.

Jeśli ani polerowanie, ani leczenie spirytusem nie usuwa białych plam, uszkodzone wykończenie musi zostać poddane obróbce abrazyjnej. Łagodne środki ściernych można kupić w sklepie z artykułami budowlanymi. Aby stworzyć swoją własną delikatną pastę ścierną, wymieszaj popiół z papierosów z kilkoma kroplami oleju roślinnego, lekkiego oleju mineralnego lub oleju lnianego. Wetrzyj pastę z popiołem i olejem na zabarwione miejsca, wzdłuż słoju drewna, a następnie przetrzyj powierzchnię czystą miękką szmatką. Jeśli jest to konieczne, powtórz procedurę. Uporczywe plamy mogą wymagać kilku aplikacji. Następnie woskuj i wypoleruj całą powierzchnię.

Jeśli pocieranie popiołem nie przynosi skutków, przejdź nad zabrudzoną powierzchnią mieszaniną zaprawy szlifierskiej i oleju lnianego. Zaprawę szlifierską i olej wymieszaj do cienkiej pasty, a następnie delikatnie pocieraj pastą po plamie, wzdłuż kierunku włókien drewna. Zaprawa szlifierska jest szybko cięta, więc pocieraj bardzo ostrożnie. Często sprawdzaj powierzchnię, aby upewnić się, że nie cięłaś zbyt głęboko. Gdy białe plamy znikną, przestań pocierać i przetrzyj drewno miękką szmatką. Następnie nałóż dwie warstwy twardej woskowej powłoki i wypoleruj drewno, aby uzyskać połysk.

Blushing

Blushing, czyli biała mgiełka na dużej powierzchni lub całym meblu, to powszechny problem związany ze starymi wykończeniami lakierowymi i szelakowymi. Zmiana koloru powstaje na skutek wilgoci, a czasami można ją usunąć w taki sam sposób jak białe plamy. Delikatnie i równomiernie wypoleruj powierzchnię wełną stalową o numerze 0000 nasączoną olejem lnianym. Pracuj wzdłuż kierunku włókien drewna, równomiernie pocierając całą powierzchnię, aż biała mgiełka zniknie. Następnie przetrzyj drewno miękką szmatką, nałóż dwie warstwy twardej woskowej powłoki, a powierzchnię wypoleruj, aby uzyskać połysk.

Blushing czasami można usunąć przez reamalgamację. Jeśli powierzchnia jest pofałdowana lub pokryta pęknięciami, należy zamiast wypolerowania wełną stalową użyć reamalgamacji. Jeśli ani polerowanie ani reamalgamacja nie usuwają mgiełki, mebel musi być przepolerowany.

Jak usunąc czarne plamy na meblach?

Czarne plamy są spowodowane wniknięciem wody w powierzchnię mebla i wnika w drewno. Nie można ich usunąć bez uszkodzenia wykończenia. Jeśli plamy znajdują się na wyraźnie określonej powierzchni, można spróbować usunąć wykończenie tylko z tej powierzchni; w przeciwnym razie cały mebel musi być pozbawiony wykończenia. Po usunięciu wykończenia, całą zabarwioną powierzchnię należy wybielić roztworem kwasu szczawiowego. Następnie należy odnowić wykończenie w razie potrzeby.

Jak usunąc plamy po atramencie?

Plamy z atramentu, które wniknęły w wykończenie, jak czarne plamy wody, nie mogą być usunięte bez ponownego wykończenia. Mniej poważne plamy z atramentu czasami można usunąć. Lekko wypoleruj zabarwioną powierzchnię ściereczką zwilżoną rozpuszczalnikiem; następnie przetrzyj drewno czystą wodą na miękkiej ściereczce. Dokładnie wysusz powierzchnię, a następnie nałóż wosk i poleruj.

Jeśli to nie usunie atramentu, delikatnie pocieraj zabrudzone miejsce w kierunku słojów drewna stalową wełną nr 0000 zwilżoną spirytusem mineralnym. Następnie wytrzyj powierzchnię i nałóż wosk i polerkę. Taka obróbka może uszkodzić wykończenie. W razie potrzeby odtwórz uszkodzone miejsce, jak opisano poniżej. Jeśli obszar jest poważnie uszkodzony, cała powierzchnia lub mebel musi być ponownie wykończony.

Jak usunąc plamy z tłuszczu, smoły, farby, kredki i szminki?

Te plamy zwykle dotyczą tylko powierzchni wykończenia. Aby usunąć mokrą farbę, użyj odpowiedniego rozpuszczalnika na miękkiej tkaninie - spirytusu mineralnego do farb na bazie oleju, wody do farb lateksowych. Aby usunąć suchą farbę lub inne materiały, bardzo ostrożnie unieś pozostałości na powierzchni za pomocą krawędzi szpachelki. Nie drap drewna, bo zarysujesz wykończenie. Po usunięciu materiału z powierzchni, delikatnie wypoleruj miejsce wzdłuż słojów drewna stalową wełną nr 0000 zwilżoną spirytusem mineralnym. Następnie nałóż wosk i polerkę na całą powierzchnię

Jak usunąc plamy z wosku i gumy?

Wosk i guma zazwyczaj łatwo schodzą, ale należy je usunąć ostrożnie, aby nie uszkodzić wykończenia. Aby wosk lub gumę zrobić kruchymi, należy je przycisnąć paczką lodu zawiniętą w ręcznik lub papierowy ręcznik. Pozwól osadzić się i stwardnieć, a następnie usuń go paznokciem. Stwardniały wosk lub guma powinny odpaść z powierzchni przy bardzo niewielkim nacisku. Jeśli konieczne, powtórz aplikację lodu. Nie skrob złoża, ponieważ zarysujesz wykończenie.

Po całkowitym usunięciu wosku lub gumy delikatnie wypoleruj obszar zgodnie z kierunkiem słojów drewna przy użyciu stalowej wełny nr 0000 nasączonej spirytusem mineralnym. Następnie nałóż wosk i wypoleruj całą powierzchnię.

Miejscowe odnawianie mebli

Jakiekolwiek naprawy, które wymagają całkowitego usunięcia uszkodzonego wykończenia - głębokie rysy, wgniecenia, oparzenia lub jakiekolwiek inne uszkodzenia - wymagają również odnowienia obszaru naprawy. Miejscowe odnawianie nie zawsze jest łatwe i nie zawsze przynosi sukces, zwłaszcza na powierzchniach zabarwionych. Jeśli uszkodzenia nie są zbyt poważne, warto spróbować. Jeśli będziesz musiał dotknąć kilku obszarów na jednej powierzchni, prawdopodobnie lepiej jest całkowicie odnowić powierzchnię lub mebel.

Aby zabarwić jedno miejsce na powierzchni, użyj bejc na bazie oleju, która pasuje do otaczającej bejcy. Możliwe, że będziesz musiał połączyć bejce, aby uzyskać dobry kolor. Przed pracą na wykończonej powierzchni przetestuj bejcę na mało widocznym, nieukończonym fragmencie drewna.

Przed nałożeniem bejcy przygotuj uszkodzone miejsce do wykończenia. Nie jest konieczne uszczelnienie. Nałóż bejcę na uszkodzone miejsce pędzlem artystycznym lub czystą szmatką, pokrywając całą odsłoniętą powierzchnię. Pozwól bejcy ustawić się przez 15 minut, a następnie wytrzyj ją czystą szmatką. Jeśli kolor jest zbyt jasny, nałóż kolejną warstwę bejcy, poczekaj 15 minut, a następnie wytrzyj. Powtórz ten proces, aż będziesz zadowolony z koloru; następnie pozostaw bejcę do wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta.

Lekko wypoleruj pokrytą bejcą powierzchnię stalową wełną nr 0000 i wytrzyj ją czystą ściereczką. Nałóż nową warstwę tego samego wykończenia, które jest już na powierzchni - lakieru, żywicy penetracyjnej, szelaku lub lakieru - na nowo zabarwione miejsce, rozcierając nowe wykończenie w otaczające stare wykończenie. Pozwól nowemu wykończeniu wyschnąć przez jeden do dwóch dni, a następnie lekko wypoleruj zaklejone miejsce stalową wełną nr 0000. Nałóż na całą powierzchnię twardy wosk pastowany i wypoleruj do połysku.

Po lekturze : "Jak wykonać renowacje drewnianych powierzchni mebli?" nadal głodni wiedzy? Szczególnie praktycznej? Zapisz się na kurs renowacji mebli w Poznaniu, jeśli natomiast posiadasz drewniane meble i chciałbyś je odnowić to dobrze trafiliście naprawa mebli w Poznaniu to nasza specjalność.

crossmenu