Krąży opinia, że cykliny to jednorazowe narzędzia. Na początku działają, a potem się je wyrzuca, bo stają się zbyt tępe. To oczywiście błędne założenie, bo stalowa cyklina jest niemal niezniszczalna. Jak więc ostrzyć cykliny, żeby służyły nam dłużej?
Jest wiele metod i technik i jeszcze więcej urządzeń do ostrzenia narzędzi metalowych, ale większość z nich koncentruje się na nożach ewentualnie dłutach czy siekierach. Celem jest wówczas wyprowadzenie trójkątnego ostrza. W przypadku cyklin jest nieco inaczej, ponieważ ostrzymy cyklinę w kwadrat, czyli między płaszczyznami musimy osiągnąć kąt 90 stopni. Następnie robimy na niej zadzior, czyli zawijamy cyklinę w tzw. rąbek. To tyle w wielkim skrócie, przejdźmy do szczegółów.
Pierwszy etap to odpowiednie wygładzanie krawędzi, tak aby były równe, gładkie i miały odpowiedni kształt. Gdy postawimy cyklinę na sztorc, widzimy, że ma 3 krawędzie: dwie płaskie po bokach i jedną wąską (z reguły 0,7-1 mm). Boczne krawędzie powinny tworzyć z wąską krawędzią kąt 90 stopni, a miejsce styku powinno być ostre jak krawędź pudełka.
Metal, podobnie jak drewno, poddajemy procesowi ścierania. Trąc o odpowiednie podłoże usuwamy drobinki metalu, który w dotyku staje się gładki. Każdą z trzech krawędzi prowadzimy po materiale równolegle do podłoża, pilnując by krawędź leżała płasko. Jest to proste w przypadku płaszczyzn bocznych – kładziemy cyklinę płasko i pocieramy. W przypadku wąskiej krawędzi jest ryzyko zaburzenia równoległego ułożenia i kolebania nią na boki. Dlatego dobrze jest pomóc sobie stosując np. drewniany klocek.
Ostrzenie cyklin to ważna część procesu renowacji mebli, aby uzyskać idealnie gładką i równą powierzchnię. Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby właściwie naostrzyć cykliny:
Ostrzenie cyklin wymaga nieco praktyki, więc zanim zaczniesz pracę na cennym meblu, zacznij od ćwiczeń na mniej wartościowych przedmiotach. Pamiętaj również, że ostrzenie cyklin może być niebezpieczne, należy używać rękawic ochronnych i okularów, aby uniknąć zadrapań i urazów oczu. Jak robić to profesjonalnie nauczysz się kiedy zrobisz kurs renowacji mebli w Poznaniu